Co to jest CMS – system zarządzania treścią?

System zarządzania treścią to narzędzie pozwalające samodzielnie edytować strony internetowe bez wiedzy programistycznej. Główną zaletą systemu CMS jest łatwość obsługi przy użyciu intuicyjnego interfejsu użytkownika.

Podstawowe możliwości jakie dają systemy CMS to przede wszystkim łatwe edytowanie tekstów, publikowanie zdjęć, muzyki i filmów, wszystkie te czynności odbywają się poprzez operowanie myszką, nie jest tu wymagana wiedza programistyczna.

Popularne systemy oferują duże ilości darmowych rozwiązań w postaci wtyczek (pluginów) oraz bezpłatnych szablonów. Dla osób poszukujących bardziej zaawansowanych rozwiązań dostępne są również płatne wtyczki oraz szablony które zazwyczaj posiadają niezliczone funkcje. Popularne systemy CMS posiadają tą zaletę, w odróżnieniu od autorskich systemów zarządzania treścią, że wiele firm programistycznych zna ich funkcjonowanie oraz możliwości dzięki temu mogą zaoferować indywidualne rozwiązania wspomagające działanie strony, serwisu czy e-sklepu.

Dodanie nowej wtyczki zazwyczaj ogranicza się do podania jej nazwy oraz kliknięcia jednego przycisku. Przykładem może być tu CMS WordPress, myślę, że nikt się nie obrazi jak napisze, że jest to aktualnie najpopularniejszy system zarządzania treścią. Panel administracyjny WordPressa:

System zarządzania treścią - WordPress

Obecnie praktycznie wszystkie strony internetowe począwszy od małych stron firmowych poprzez portale i blogi aż po małe i duże sklepy internetowe wykonuje się w oparciu o system CMS.

Rodzaje systemów CMS

Aktualnie wyróżniamy kilka najbardziej popularnych systemów zarządzania treścią:

1. WordPress

System oparty na platformie open source, obecnie cieszący się największą popularnością wśród programistów oraz użytkowników. Zbudowany w oparciu o jeden z najpopularniejszych języków programowania PHP oraz MySQL. Strony oparte o CMS WordPress są zgodne ze standardem W3C oraz zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek. Szeroki wybór szablonów oraz wtyczek daje możliwość stworzenia praktycznie każdy rodzaj strony internetowej.

2. Joomla

Zajmuje drugie miejsce w rankingu najczęściej wybieranych systemów CMS. Joomla również zbudowana jest na platformie open source przy użyciu języka programistycznego PHP. Jest to system bardzo elastyczny oraz dobrze zoptymalizowany pod wyszukiwarki.

3. Drupal

Kolejny projekt open source napisany w języku PHP cieszący się sporą popularnością. Posiada dużą bazę szablonów oraz wtyczek dzięki czemu jest łatwy w rozbudowie o kolejne funkcjonalności. Drupal najczęściej znajduje zastosowanie w stronach typu blogi, portale informacyjne, aplikacje edukacyjne, strony korporacyjne oraz rządowe.

4. TYPO3

To również system oparty o platformę open source powszechnie uważany za jeden z trudniejszych systemów jednak w oparciu o ten system powstało już ponad 100 tysięcy stron internetowych. Z TYPO3 korzysta wiele platform internetowych.

5. MODX

Mniej znany CMS również open source napisany w języku PHP. W oparciu o MODX powstało ponad 100 tysięcy stron internetowych. Uważany za bezpieczny oraz stabilny CMS.