Po aktualizacji okazuje się, że wygląd interfejsu WordPressa nie zmienił się, co jest trochę zaskakujące, gdyż przy poprzednich aktualizacjach głównych wersji mieliśmy zmiany w wyglądzie panelu, jednak tym razem jest inaczej. Co w takim razie się zmieniło? Największą zmianą jaką wprowadza WordPress 5.0 jest nowy edytor tekstu, Gutenberg. Wraz z nowym edytorem pojawił się nowy, domyślny motyw, który jest w pełni kompatybilny z nowym edytorem tekstu. W tym artykule przedstawimy najważniejsze zmiany oraz ulepszenia jakie wprowadza nowy WordPress. Zapraszam do lektury 🙂

Gutenberg – edytor blokowy

WordPress 5.0 zawiera całkowicie nowy edytor o nazwie Gutenberg. Jest to edytor oparty na blokach, który pozwala użytkownikom tworzyć strony za pomocą bloków treści.

Nowy edytor jest na pewno dużą zmianą, szczególnie dla użytkowników przyzwyczajonych do klasycznego edytora, jedno jest pewne, nowy edytor jest przyjemny i po pewnym czasie użytkowania staje się intuicyjny. Dla fanów klasycznego rozwiązania polecam zastosowanie oficjalnej wtyczki Classic Editor, która wyłączy Gutenberga i aktywuje poprzedni edytor, jednak nie na długo ponieważ WordPress informuje, że wsparcie dla wtyczki planowane jest do 2021 roku.

Początkowe wersje Gutenberga posiadały podstawowe opcje edycji oraz bloków. Obecnie powstaje mnóstwo nowych wtyczek, które dodają nowe bloki do edytora co sprawia, że staje się on coraz bardziej przyjemny i praktyczny.

Wstrzymaj się z aktualizacją

Aktualizować WordPressa do wersji 5.0?

To pytanie zadaje mi mnóstwo osób. Odpowiedź jest ta sama co w przypadku innych aktualizacji, zalecam wstrzymać się z aktualizacją ponieważ, jest sporo rzeczy, które trzeba sprawdzić przed przejściem na „nowego” WordPressa:

  • wtyczki – prawdopodobnie istnieją wtyczki, które nie są kompatybilne z nowym WordPressem, trzeba to sprawdzić i ewentualnie poszukać inną wtyczkę o podobnym działaniu,
  • szablon – drugą istotną rzeczą jest kompatybilność szablonu, należy sprawdzić czy dany szablon działa z nowym WordPressem, trzeba rozważyć aktualizację bądź dokonanie modyfikacji przez programistę jeśli posiadacie dedykowany szablon,
  • core – jeśli posiadacie stronę stworzoną przez programistę, czasami zdarza się, że twórcy stron dodają dodatkowe funkcje, które mogą nie działać z nowym WordPressem, wtedy trzeba zgłosić się do firmy zajmującej się tworzeniem stron www o pomoc,

Jeśli mamy pewność, że wszystkie powyższe punkty są poprawne, wtedy możemy przystąpić do aktualizacji. Na początku oczywiście wykonujemy kopię zapasową plików oraz bazy danych i dopiero wykonujemy aktualizację. W przypadku dużego ruchu na stronie dobrą praktyką jest wykonanie testowej wersji strony oraz wykonanie niezbędnych aktualizacji i zmian. Do stworzenia kopii strony polecam użyć wtyczki Duplicator. Jeśli mamy pewność, że wszystko działa wtedy można te same zmiany wykonać na wersji produkcyjnej.

Służymy pomocą przy administrowaniu i zarządzaniu stronami. Wykonujemy aktualizacje, naprawiamy błędy i rozwiązujemy wszelkie problemy. Zachęcam do kontaktu.

Nowy domyślny motyw: Twenty Nineteen

Jak już wspomniałem w WordPressie 5.0 mamy również nowy domyślny motyw, który w pełni przedstawia możliwości edytora Gutenberg.

Pozostałe zmiany

Nowy WordPress wprowadza również kilka zmian dla programistów, np. ulepszony interfejs API, łatwiejsze tworzenie motywów.